O obci

Historie obce

Vážení občané,

z důvodu zamezení rozšiřování koronavirusu SARS-CoV-2 způsobující onemocnění Covid-19 vás žádáme o dodržování všech nařízení Vlády ČR, mezi které např. patří:

Na základě usnesení Vlády ČR je:

  • doporučeno osobám starším 70 let nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče
  • je nařízeno do 1.4.2020 všem osobám omezit pohyb na nezbytně nutné potřeby. Mezi výjimky patří např. nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty nezbytně nutné k zajištění potřeb a služeb, cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, pobyt v přírodě nebo parcích
  • je zakázán všem osobám pobyt na místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest, jako je respirátor, rouška, šátek, šála, atd.
  • je zakázána přítomnost ve větších obchodech (s prodejní plochou nad 500 m2) s potravinami a drogérií v době od 8:00 hod do 10:00 hod, a to s výjimkou osob starších 65 let, včetně zajištění nezbytného doprovodu, osob, které jsou držiteli průkazu ZTP/P, starších 50 let, včetně zajištění nezbytného doprovodu, zaměstnanců nebo osob v obdobném poměru zařízení poskytujících pečovatelskou službu a majitelů a zaměstnanců provozovatele prodejny nebo osob v obdobném poměru

Obecní úřad Jivina Vám může v této nelehké době pomoci:

  • Nabízíme osobám starších 70-ti let pomoc při zvládání základních životních potřeb, jako jsou např. nákupy potravin a dovoz léků.
  • Pro naše občany, kteří mají problém se zajištěním ochranných prostředků dýchacích cest, nabízíme roušky zdarma, které nám vyrobily aktivní mladé ženy z naší obce, zajišťující např. Jivinskou burzu oblečení a hraček. Roušky jsou k dispozici v úředních hodinách v budově OÚ, nebo nás raději kontaktujte a osobně vám je doručíme až k vám domu.
  • Z důvodu mimořádného stavu jsme se rozhodli prodloužit splatnost poplatků za odvoz komunálního odpadu, psů, parkování, atd. o 1 měsíc, tedy do 30.4.2020. Pro zaplacení poplatků využívejte přednostně bezhotovostní platbu (č.ú.: 10 823 131/0100, variabilní symbol: číslo popisné domu).
  • OÚ Olešná, respektive nový provozovatel Hostince U Zeleného stromu, firma HN rest s.r.o., nabízí možnost rozvozu obědů i do naší obce za ceny 76 až 92 Kč. Objednávky na tel. 326 380 137. Jídelníček na webových stránkách obce Olešná - www.olesna-be.cz.

Pro kontakt s OÚ Jivina volejte starostu obce (724 918 142) nebo místostarostu (724 070 082)., popř. pošlete e-mail (obec.jivina@gmail.com). Úřední hodiny zůstávají beze změny, tedy každá středa od 16:30 do 18 hod. Osobní návštěvu se ale snažte omezit jen na nezbytně nutné případy.

 

Historie obce Kdy obec vznikla, není přesně známo, ale v historických pramenech je uvedeno, že bývala zvláštním statkem, jehož prvotní držitelé jsou neznámí. Na počátku XIV. století byla Jivina částí zboží pánů z Hasenburka na Valdece. V roce 1368 daroval p. Zbyněk Zajíc z Valdeka půl vsi Jiviny klášteru Svaté Dobrotivé. Tento rok je také první dochovanou písemnou zmínkou o naší obci. Druhou část vlastnil Kryštof z Gutensteina, který když potřeboval peníze, zastavil v roce 1490 část obce, včetně obyvatelstva, p. Kunatovi Pešíkovi z Komárova. Kunata Pešík, žil v letech 1471 až 1547, současník krále Vladislava II. Jagellonského (1481 až 1516), byl pán velice vzácný a za prokazované služby králem vážený. V zástavě té zůstala Jivina až do roku 1513. Později byla Jivina od Pešíků vyplacena Janem mladším z Valdštejna a tato část byla připojena k Točníku, s nímž byla v r. 1537 prodána Ferdinandem I. panu Janu st. z Lobkovic ze Zbiroha. Rod Lobkoviců získal i klášter Svaté Dobrotivé a s ním tedy i druhou část Jiviny. Od té doby, až do roku 1848, celá ves patřila ke zbirožskému panství.

     V roce 1945 měla obec 72 popisných čísel. Po tomto roce začali občané s úpravami svých obydlí. Byly prováděny rekonstrukce stávajících budov a vylepšováno vybavení domácností. Počátkem 60.let do r. 2000 bylo postaveno 14 rodinných domů včetně obecního úřadu a hasičské zbrojnice. V letech 1972 až 1974 byl v obci svépomocí vybudován vodovod, čímž byl vyřešen problém s nedostatkem vody. Do té doby byla voda z obecních studní vydávána jen na příděl a to pouze na pití a přípravu jídla. Vodu pro hospodářská zvířata byli hospodáři nuceni dovážet z potoka nebo ze studní pod "Lomy". Po provedené kolaudaci byl vodovod majetkově převeden na Vodovody a kanalizace Beroun.

     V roce 1923 byl založen hasičský sbor, který pracuje do současné doby. Pravidelně se zúčastňuje hasičských soutěží a v obci pořádá kulturní akce (např. Posvícenské zábavy, plesy, Staročeské máje a Štědrovečerní blahopřání). K dispozici má hasičskou stříkačku PS 12, osobní terénní automobil ARO M461, vozidlo AVIE Furgon a cisternu Škoda 706 RTHP CAS 25.

     Velkou přeměnu doznal v poslední době vzhled obce. Všechna veřejná prostranství jsou pravidelně upravována. Před nedávnem proběhla rekonstrukce místních komunikací, které jsou téměř po celé obci kryté asfaltovým povrchem.

     Obec Jivina se nachází na svahu Jivinské hory, která má ve skutečnosti dva vrcholy. Obec je položena na samém úpatí hory a rozložena ve výšce 485 až 525m. nad mořem. Název obce vznikl ze slova „jívina“, jívová porostlina. Obec je vzdálena cca 7km od Hořovic a 2km od městyse Komárov. V obci se nenachází žádný průmyslový podnik. Pracovní příležitosti v obci jsou minimální a proto musí obyvatelé za prací dojíždět převážně do Komárova, Hořovic a průmyslové zóny v Žebráku. Jivina je členem Dobrovolného svazku obcí regionu Hořovicko (se zaměřením na dopravní obslužnost regionu). Hromadná doprava osob je zajištěna pravidelnými autobusovými linkami.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
almanach-o-historii-obce.pdf 34229.8 Kb
almanach-obalka.pdf 222.4 Kb