Všeobecné informace

Milostivé léto

28. října odstartovalo takzvané milostivé léto. Během něj mohou lidé snadněji ukončit stovky tisíc exekucí, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů. Nesplacené závazky, které mezitím mnohdy narostly na několikanásobky původního dluhu, půjde vymazat během tří měsíců za zvýhodněných podmínek.

Kdo do 28. ledna 2022 zaplatí zbývající jistinu (původní dluh) a k tomu přidá 907,50 Kč jako náklady (750 Kč + DPH), ten exekuci ukončí.

Týká se to dluhů, které mají lidé vůči veřejné správě, a to včetně institucí s jakýmkoli státním podílem nebo třeba podniků s účastí města. Konkrétně jde třeba o dluhy za dopravními podniky, zdravotními pojišťovnami nebo třeba i za energetickou společností ČEZ.

Podmínkou využití milostivého léta je i to, že člověk nesmí být v oddlužení. A další omezení: Milostivé léto lze uplatnit jenom na exekuce, které řeší soudní exekutoři – tedy ne u daňových a správních exekucí. 

V případě jakýchkoli komplikací doporučuji se obrátit na pomáhající organizace, jako jsou občanské poradny, Člověk v tísni nebo Charita ČR.

Další odkazy k využití:

 https://www.clovekvtisni.cz/o-akci-milostive-leto-v-reportazi-ct-8102gp

https://www.clovekvtisni.cz/milostive-leto-je-unikatni-prilezitost-8048gp

https://www.dolozkomat.cz/

https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/socialni-prace-v-cr/dluhove-poradenstvi

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
facnehnxiai5czm.png 48.2 Kb
facnw8awqayxyr7.png 48.5 Kb
milostive-leto.pdf 363.6 Kb
ml1.png 67.9 Kb
prez-mpsv-ml.pdf 1018.5 Kb