Turistika v okolí

Cestou bojovníků proti nacismu

Zbiroh - partizánský bunkr – Dubový vršek – Dlouhá leč – Komárov

Příjezdové místo: Zbiroh, železniční stanice.
Výchozí bod: Zbiroh náměstí (425 m )
Časový rozvrh: Zbiroh, náměstí – Zbiroh, Zámostí 10 min., Zbiroh, zámostí – V Čápu 40.min., Pětidomí – Zbiroh, železniční stenice 10 min., Zbiroh, železniční stanice – Tři sudy 0,25 hod., Tři sudy – partizánský bunkr 0,5 hod., partiyánský bunkr – Dubový vršek 5 min., Dubový vršek – Nad Čerňákem 0,25 hod., Nad Čerňákem – Dlouhá leč 10 min., Dlouhá leč – Komárov 35 min.
Celkem 3 hod.
Výškový rozdíl: Asi 100 m.
Náročnost: Nenáročná trasa vedoucí po značených cestách
Možnosti občerstvení: Zbiroh, Komárov


Pokud přijedeme vlakem na neobvykle odlehlou železniční stanici Zbiroh, do města se snadno dostaneme autobusem (navazuje na každý vlakový spoj). Centrum obce rozhodně stojí za prohlédnutí. Příjemnou procházkou lesem později zakončíme v neméně příjemné železařské obci Komárov.

Nad městem Zbiroh se nachazí zámek, původně hrad, založený roku 1247 Břetislavem z Rýzumburka. Po něm se tu vystřídalo mnoho majitelů -Rožmberkové, Kolovratové a Lobkovicové, až připadl roku 1593 císaři.Okrouhlá, 23 metrů vysoká věž, se zdmi o síle 4 m, stojí volně na nádvoří na skále. Začátkem 17. století byl hrad přestaven na renesanční zámek a roku 1870 modernizován. Má tvar nepravidelného pětiúhelníka a po obvodu jsou obytné budovy a palác, v severním křídle se nachází kaple s gotickými malbami. Dlouhou dobu zde žil Alfons Mucha anamaloval tu slavnou Slovanskou epopej. Zámek byl v červnu 2005 znovu otevřen pro veřejnost, návštěvníci si zde mohou prohlédnout např.Muchův sál.expozici o krásách ČR a výstavu dravého ptactva.

Pod někdejším hradem vznikla ves a z ní na začátku 14. století městečko. Během třicetileté války jej vypálili Švédové. Roku 1868 koupil zbirožské panství B. H. Stroussberg, „král železnic“ (knihu o něm napsal Adolf Branald), jehož velkorysé plány na hospodářský rozvoj kraje skončily krachem. Tento pruský podnikatel chtěl využít brdskou železnou rudu, ale bohužel přecenil její kvalitu, která už tehdy nedokázala vyhovět potřebám moderní technologii zpracování. Začal budovat vysoké pece, slévárny, válcovny ocele i železniční trať. Nakonec po něm však zbyly jen zubožené lesy s vyholenými pláněmi. V letech 1879-1945 byl statek majetkem Colloredo-Mansfeldů, jimž byl po roce 1989 navrácen. I tady se mnoho obyvatel živilo cvočkařstvím a později tu vzkvétaly železárny.

Nahoře na náměstí stojí původně gotický kostel sv. Mikuláše, který byl roku 1716 zbarokizován. Pod ním se nachází socha Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého a pomník padlým. Původní městečko s pivovarem a starou školou, doloženou již roku 1594, bylo povýšeno na město roku 1898.

Z horní části Masarykova náměstí ve Zbirohu se vydáme po červené značce dolů kolem rodného domku Josefa Václava Sládka a dnes Městského muzea (otevřeno celoročně, o víkendech dopoledne). Zachovalo se tu též několik barokních měšťanských domů (čp. 50, 104).

Přejdeme most přes Zbirožský potok do Zámostí. Pokračujeme po modré značce mezi loukami, kolem chat a pak hájkem na rozcestí V Čápu, kde leží rybník. Ve zdejším mlýně žila za 2. světové války rodina mlynáře Šmída, která pomáhala partyzánům a po vyzrazení byla popravena.

Kolem rybníka dojdeme do Pětidomí, vilkové čtvrti, postavené kdysi pro vysloužilé lesní zaměstnance. Místní komunikace končí až u křižovatky značených cest u železniční stanice Zbiroh. Odtud pokračujeme vlevo po modré značce po silnici kolem statku Nový Dvůr – Rackárna a přes křižovatku na rozcestí Tři sudy. Stoupáme lesní silničkou a přibližně po 15 minutách chůze u osamoceného vysokého dubu ve smrčině odbočíme vlevo na pěšinu. Kolem mýtiny a potom zarůstající cestou přijdeme k lesní školce, za níž odbočíme vpravo k partyzánskému bunkru.

Stateční bojovníci za svobodu z okolních vsí se tady spolu s několika ruskými důstojníky ukrývali v letech 1943 – 1944. Byli však zrazeni a téměř všichni umučeni v nacistických věznicích nebo koncentračních táborech.

Vlevo od jejich pomníčku se vydáme doubravou na rozcestí Dubový vršek (530m). Dobře značenou trasou dojdeme ne rozcestí se žlutou značkou, zvané Nad Čerňákem. Odbočíme vlevo po panelové silnici ke krytému odpočívadlu U Panelky na rozcestí Dlouhá leč.

Po chvíli sestoupíme k lávce, přejdeme ji a potom pokračuje stále po modré značce podél Rochlovského potoka lesní cestou (přímo před námi je vrch Chlum u Komárova, 528 m) a lukami dojdeme na rozcestí.

Tady se dáme vpravo do Komárova. Místní komunikace nás dovede až na křižovatku v centru městečka s autobusovou zastávkou.